Wpisy z Kwiecień, 2010

Tulipany Maria Kaczyńska

04.22.10

Pisząc artykuł Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat, wspominałem o różnych nazwach gatunków tulipanów, które nadają im hodowcy. Wspomniałem o tulipanie nazwanym na cześć pierwszej damy Marii Kaczyńskiej. Wtedy nawet nie spodziewałem się, że temat tej odmiany poruszę jeszcze raz. W związku z tragedią jaka miała miejsce w Smoleńsku w kwietniu tego roku, wielu ludzi usłyszało o tym kwiecie i szukało informacji na ten temat.

Tulipan Maria Kaczyńska jest pierwszym holenderskim tulipanem nazwanym na cześć osoby wywodzącej się z Polski. Pierwszy kwiat z tego gatunku został oficjalnie zaprezentowany i odebrany 24 kwietnia 2008 roku, w ambasadzie holenderskiej w Polsce. Czytaj dalej »

Architekt zieleni – pomoże zaplanować ogród

04.15.10

Architekt zieleni to w ostatnim czasie bardzo popularna funkcja. Coraz więcej ludzi chce mieć przepięknie i profesjonalnie zaprojektowany ogród, lecz nie zawsze się na tym zna, nie ma czasu lub chce po prostu powierzyć to zadanie komuś kto zajmuje się tym zawodowo.

W takich przypadkach naprzeciw nam wychodzą tak zwani architekci zieleni. Funkcja ta (a może tylko nazwa, być może wcześniej nazywało się to inaczej) powstała całkiem niedawno. Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie mógł sobie wyobrazić, jak bardzo ekskluzywnie można urządzić ogrody, jakie egzotyczne rośliny można w nim zasadzić Czytaj dalej »

Sadzenie dużych drzew

04.12.10

Jak już wcześniej pisałem, widząc w telewizji reportaż o rozwijającej się w Polsce branży ogrodniczej, wspomniane tam było sadzenie dużych drzew. Zaciekawiło mnie to bardzo i postanowiłem trochę poszperać i napisać co nieco o tym procederze.

Na początek może, po co przesadzać dorosłe drzewa?

Otóż pierwszym, najczęściej spotykanym powodem jest chęć posiadania od razu dużych, wyrośniętych drzew. Często zdarza się tak, że budując nowy dom, lub nawet kupując już pobudowany, do dyspozycji mamy bardzo duży ogród, który pragniemy zagospodarować. Małe rośliny na takiej dużej powierzchni nie zawsze wyglądają atrakcyjnie, a sadzenie młodych drzewek i czekanie na ich wyrośnięcie to proceder bardzo pracochłonny. W tym miejscu pojawiają się ekipy zajmujące się sadzeniem drzew dużych. Czytaj dalej »

Ogrodnictwo się rozwija

04.08.10

Siedząc sobie dzisiaj, jak zwykle przed komputerem, jednym okiem oglądając galerie kwiatów, drugim telewizję, ujrzałem ciekawy reportaż. W jednym z programów informacyjnych (nie chcę tutaj robić niepotrzebnej reklamy), usłyszałem iż w Polsce ogrodnictwo rozwija się w bardzo szybkim tempie.

Według podanych tam danych każdy Polak wydaje średnio, rocznie około 80 dolarów na artykuły ogrodniczce. Jest to kwota wysoka zważając, że duża część ludzi nie interesuje się tym hobby wcale. Wspomniane były również dwie rzeczy, które postanowiłem opisać w swoich dwóch kolejnych artykułach. Czytaj dalej »

Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat

04.07.10

Tulipan jest jednym z piękniejszych kwiatów wiosennych (o ile nie najpiękniejszy). Napisałem już o krokusach to teraz trochę o tulipanach. Tulipany również są kwiatami cebulkowymi i również cieszymy się z ich kwitnięcia wiosną. To, co jednak sprawia, że tulipan jest rośliną wyjątkową to różnorodność odmian. Wyróżniamy kilkaset, a nawet kilka tysięcy różnych pod względem barwy, kształtu, wielkości tulipanów. Występują praktycznie we wszystkich odmianach kolorystycznych, a co najlepsze – dalej powstają nowe. Jest ich na tyle dużo, że nowe odmiany nazywane są od imion sławnych ludzi. Dla przykładu mamy tulipany Maria Kaczyńska, Hillary Clinton, Elvis Presley. Czytaj dalej »

Krokusy na wiosnę – cudo w ogrodzie

04.07.10

Wracają dzisiaj do domu i jadąc bardzo ruchliwą trasą (co w Warszawie nie jest trudne), spostrzegłem na jednym ze skrzyżowań ogromną ilość przepięknie kwitnących, kolorowych krokusów. Postanowiłem, że to właśnie one zostaną zaszczycone pierwszym wpisem (nie licząc wpisu wprowadzającego) na moim ogrodniczym blogu.

Na pierwszy rzut oka przykuła mój wzrok różnorodność kolorów. Krokus występuje w odmianach białych, żółtych, fioletowych, fioletowo-niebieskich lub lilowych z prążkami. Z takimi kolorami się spotkałem, jeżeli ktoś zna więcej, proszę o komentarz na dole. Wróćmy do krokusów widzianych przez mnie. Duże kępy, nawet po kilkaset kwiatów, wspaniale wyglądały na tle nowoczesnego biurowca.

To może kilka słów o uprawie krokusów. Są to oczywiście rośliny cebulkowe, których cebulki nie osiągają dużych rozmiarów. Najwyżej kilka centymetrów średnicy. Wysadzamy je na przełomie września i października. Czytaj dalej »

O „Kwiatach Ogrodowych” na początek

04.06.10

Witam!

Nazywam się Paweł i jestem miłośnikiem kwiatów ogrodowych. Zajmuję się nimi od… nie pamiętam kiedy, ale byłem jeszcze małym dzieciakiem :) To jest pierwszy wpis na moim nowym blogu, którego tematyką będą (tu małe zaskoczenie :D) – kwiaty ogrodowe!

Mam nadzieję, że moja wesoła twórczość przypadnie wam do gustu i będziecie mnie odwiedzać jak najczęściej, zostawiając swoje komentarze :) Będę tutaj zamieszczał jak najwięcej informacji z tematyki ogrodnictwa, opisy, ciekawostki, od czasu do czasu może jakieś zdjęcia lub nawet całe galerie. Czytaj dalej »