Amarylis uprawa – jak uprawiać amarylisa?

02.26.11

Amarylis jest cudowną rośliną, która cieszy nas swoimi niesamowitymi, dużymi kwiatami. Jednak, aby móc podziwiać amarylisy w pełni zdrowe i przepięknie, bezproblemowo kwitnące, należy pamiętać o odpowiedniej uprawie oraz o zapewnieniu im dogodnych warunków do rozwoju. Dzisiaj opiszemy trochę, jak powinien być uprawiany amarylis.

Stanowisko

Stanowisko, w jakim powinien stać amarylis jest uzależnione od tego, w jaki stadium rozwoju się znajduje, a dokładniej: w czasie kwitnienia wybieramy miejsce odrobinę chłodniejsze, ale dobrze oświetlone, natomiast po przekwitnięciu, stanowisko amarylisa powinno być ciepłe, słoneczne i przewiewne.

Podlewanie

Podlewanie zaczynamy i robimy to obficie, gdy na amarylisie pojawią się już pierwsze pąki kwiatowe. To jest podstawa w uprawie tej rośliny. W okresie, kiedy kwiaty już przekwitną, około września, zaprzestajemy podlewać, by cebule amarylisa mogły przejść z stan spoczynku.

Rozmnażanie

Amarylisy w domowej uprawie powinno rozmnażać się poprzez oddzielanie cebulek przybyszowych, które sadzimy w dość sporych naczyniach. Unikamy raczej powstawania nasion po kwitnieniu rośliny, gdyż znacznie osłabia to amarylisy, a z nasion bardzo trudno wyhodować jest nowy okaz.

Inne

Po przekwitnięciu musimy pamiętać o ścięciu pędów kwiatowych, by nie dopuścić do zawiązania się nasion.

Tagi: , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź dla “Amarylis uprawa – jak uprawiać amarylisa?”

  1. Joanna napisał :

    Witam
    Uwielbiam kwiaty-wszelkie i na ogół pięknie mi rosną,a z amarylisem nigdy mi nie wychodziło.Starałam się stosować do wszelkich wskazówek,a jednak po jednorazowym kwitnięciu zawsze marniał.Szkoda,ale pewnie moja wina
    Pozdrawiam Joanna

Zostaw odpowiedź