Ciekawe odmiany tulipanów

08.09.10

Powoli zbliża się jesień, czyli okres, w którym sadzimy cebulki tulipanów. Już teraz musimy zastanowić się jakie odmiany chcemy, aby znalazły się w naszym ogrodzie i przepięknie kwitły na wiosnę. W sklepach mamy do wyboru bardzo dużo różnych odmian. Ja jednak chciałbym opisać kilka, które znalazły się w moim w tym roku i bardzo mi się spodobały.

Pierwsza odmiana to Aladdin. Jest to tulipan należący do grupy liliokształtnych. Osiągają wysokość około 50cm, kwitną na początku maja. Najpiękniejsze są ich spiczasto zakończone płatki kwiatów. Kolor samego kwiatu to czerwony z jasnymi, kremowymi krawędziami płatków.

Kolejne dwie bardzo ciekawe odmiany to American Engle oraz Swan Wings. Obie te odmiany należą do grupy tulipanów strzępiastych (osobiście to moja ulubiona grupa). Osiągają wysokość również około pół metra. Zakwitają mniej więcej w tym samym okresie co tulipan Aladdin. Pierwszy z nich ma płatki koloru fioletowego, lecz w miejscu postrzępienia przechodzą w kolor biały. Odmiana Swan Wings ma kwiaty w całości śnieżno białe.

Kolejna odmiana to można powiedzieć klasyk wśród tulipanów. Chodzi oczywiście o tulipana papuziego Black Parrot. Wysokość tak jak u poprzedników. Kwitnie w maju. Kwiaty natomiast ciemne, duże, o bardzo powyginanych i postrzępionych płatkach.

Tulipan Angelique, czyli bardzo ciekawy, pełny tulipan w kolorze delikatnego różu. Bardzo efektownie prezentuje się w grupach.

Ostatnią odmianę specjalnie zachowałem na koniec. Nie jest często spotykany w polskich ogrodach, mimo że warto go mieć. Chodzi tu o tulipana botanicznego Tarda. Jest to bardzo niski tulipan, dlatego trzeba sadzić go w miejscach, gdzie nie będzie przysłonięty przez inne odmiany. Bardzo ładnie wygląda sadzony gęsto w dużych ilościach. Kwiaty koloru żółtego z białymi krawędziami spiczasto zakończonych płatków.

Tagi: , , , , , , , , ,

2 Odpowiedzi dla “Ciekawe odmiany tulipanów”

  1. Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienną? | Kwiaty Ogrodowe napisał :

    […] i popularnym gatunkiem są tulipany. Wspominałem już o tej roślinie przy okazji artykułów: „Ciekawe odmiany tulipanów”, „Tulipany Maria Kaczyńska”, „Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat”. Jest to jedna z […]

  2. Tulipany cebulki – jak sadzić? | Kwiaty Ogrodowe napisał :

    […] dwoma kryteriami. Po pierwsze wybieram cebulki tulipanów, które mi się najbardziej podobają (najpiękniejsze tulipany, jakie hodowałem u siebie opisywałem już wcześniej). Gdy mam wybrane już odmiany, sprawdzam, […]

Zostaw odpowiedź