Czosnek ozdobny – duże kwiaty cebulowe

08.31.10

Czosnek ozdobny mylnie kojarzy się wielu ludziom ze śmierdzącymi ząbkami czosnku spożywczego. Jednak we współczesnym ogrodnictwie forma ozdobna czosnku zyskała wiele na popularności. Dzieję się tak dlatego, że coraz częściej szukamy do naszych ogrodów, roślin oryginalnych, o dużych i wysokich kwiatach. W tym miejscu pojawia się czosnek ozdobny.

W zależności od odmiany, możne on dorastać od kilkunastu centymetrów, aż do ponad metra. Na dole łodyga okryta jest przez rozetę liści, u góry natomiast pojawia się duży kwiatostan, w kształcie kuli. Może on mieć nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Kolor, w zależności od odmiany, może być biały, szary lub fioletowy.

Jest to roślina idealnie nadająca się na słoneczne stanowiska, o niezbyt wilgotnej, obojętnej i żyznej glebie. Jest rośliną cebulową i wieloletnią. Możemy przez wiele lat trzymać czosnek w tym samym miejscu. Cebulki sadzimy jesienią, a na przełomie wiosny i lata możemy podziwiać kwiaty.

Wartość dekoracyjna tej rośliny ujawnia się już od jednej sztuki. Dobrze wygląda zarówno pojedynczo, jak i w grupach, na rabatach kwiatowych. Nadaje się na kwiat cięty, bardzo długo może wytrzymać, stojąc w wazonie z wodą.

O roślinie tej już wspominałem przy okazji wpisu „Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienną?”.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź