Gwiazda Betlejemska, Poinsecja, Wilczomlecz Nadobny

10.09.12

Gwiazda Betlejemska to potoczna nazwa Wilczomlecza nadobnego, zwanego również Poinsecją. Bardzo często jest nazywany Wilczomleczem pięknym, co jest mylne, gdyż są to dwie różne rośliny. Pochodzi z Ameryki Środkowej, skąd zawędrowała do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Europy, w tym również do Polski. Nazwa Gwiazda Betlejemska jest pośrednio nawiązaniem do okresu kwitnienia tej rośliny, który przypada na miesiące zimowe.

W naszym klimacie tworzy niewysokie krzewy o ciemnych, zielonych liściach dolnych oraz okalających kwiaty, żywo-czerwonych liściach, stanowiących główną ozdobę rośliny. Same kwiaty są rozdzielnopłciowe i bardzo niepozorne. Mają barwę żółtą i zebrane są w kwiatostan, tak zwane cyjatium.

Odmiany hodowlane mogą mieć inny niż czerwony kolor ozdobnych liści. Możemy się spotkać z Gwiazdą Betlejemską różową, żółtą, białą oraz kremową. Istnieją również odmiany, charakteryzujące się mieszanką niektórych z tych barw.

Kupując tę roślinę powinniśmy uważać na to, czy dany okaz nie jest przemarznięty. Pomimo, iż okres kwitnienia Gwiazdy Betlejemskiej przypada mniej więcej na Boże Narodzenie, nie powinniśmy zapominać, iż pochodzi ona z Ameryki i wymaga odpowiedniej temperatury przechowywania.

Tagi: , , , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź dla “Gwiazda Betlejemska, Poinsecja, Wilczomlecz Nadobny”

  1. Gwiazda betlejemska rozmnażanie | Kwiaty Ogrodowe napisał :

    […] zajmowaliśmy się uprawą, pielęgnacją oraz zimowaniem Gwiazdy betlejemskiej, a także ogólnymi informacjami o tym kwiatku. Dzisiaj postanowiliśmy w skrócie omówić, w jaki sposób rozmnożyć tę roślinę. Przede […]

Zostaw odpowiedź