Gwiazda betlejemska rozmnażanie

10.10.12

W poprzednich artykułach zajmowaliśmy się uprawą, pielęgnacją oraz zimowaniem Gwiazdy betlejemskiej, a także ogólnymi informacjami o tym kwiatku. Dzisiaj postanowiliśmy w skrócie omówić, w jaki sposób rozmnożyć tę roślinę. Przede wszystkim, na samym początku należy wspomnieć, iż rozmnażanie Wilczomlecza nadobnego nie jest łatwe. Jeżeli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, bardzo często lepiej jest wybrać się do kwiaciarni i po prostu kupić nowy okaz. Gwiazda Betlejemska nie należy do najdroższych roślin, toteż nasz portfel nie powinien ucierpieć za bardzo.

Jeżeli jednak uparliśmy się i chcemy móc się pochwalić samodzielnie wyhodowanymi roślinkami, musimy postępować według poniższych wskazówek. Przede wszystkim Gwiazda betlejemska, po ucięciu odrostu, z którego zrobimy sadzonkę, zaczyna wydzielać białe mleczko. Na kilka godzin wsadzamy naszą gałązkę do ciepłej wody, aby ten proces zahamować. Sadzimy w pojemniku, w którym wcześniej mieszamy torf i piasek, po czym przestawiamy do pomieszczenia o dość wysokiej temperaturze, minimum 25 stopni, ale optymalnie jest około 28 stopni. Dodatkowo donicę z naszą sadzonką okrywamy folią, by zwiększyć w środku wilgotność. Wysoki jej poziom jest praktycznie niezbędny do rozpoczęcia wzrostu rośliny. Unikamy bezpośredniego kontaktu słońca. Jeżeli wszystko wykonaliśmy prawidłowo, po kilku tygodniach Gwiazda betlejemska powinna się ukorzenić.

Gwiazda Betlejemska, pomimo, iż wytwarza kwiaty, uprawiana w mieszkaniach nigdy nie zawiązuje nasion, dlatego też ta droga rozmnażania jest rzadko stosowana.

Tagi: , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź