Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienną?

08.11.10

Jesień już tuż tuż. Wielu z nas na pewno zastanawia się jakie gatunki oraz odmiany kwiatów wiosennych wybrać na przyszły rok. Jednak nie wszyscy wiedzą, które cebulki kwiatowe przeznaczone są do sadzenia jesienią. Dlatego dzisiaj wymienię i pokrótce zaprezentuję gatunki roślin, których cebulki sadzimy jesienią, a kwiaty podziwiamy na wiosnę.

Pierwszym i jednocześnie najbardziej znanym i popularnym gatunkiem są tulipany. Wspominałem już o tej roślinie przy okazji artykułów: „Ciekawe odmiany tulipanów”, „Tulipany Maria Kaczyńska”, „Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat”. Jest to jedna z najpiękniejszych roślin ogrodowych. Różnorodność gatunków, odmian, braw, pokrojów sprawiają, że trudno jest opisać je jednoznacznie. Jest to roślina wieloletnia. Bez obaw będziemy mogli wykopane po okresie kwitnienia cebulki posadzić w przyszłym roku ponownie.

Kolejnymi kwiatami, których cebulki sadzimy jesienią są krokusy. O nich też już wspominałem przy okazji wpisu „Krokusy na wiosnę – cudo w ogrodzie”. Są to nieduże kwiaty w kolorze fioletowym, niebieskim, żółtym lub białym. Bardzo urokliwie wyglądają w grupach lub kępach w wiosennych ogrodach kwiatowych.

Kwiaty, o których nie wolno zapominać jesienią to również narcyzy. Odmian narcyzów jest również niezliczona ilość, jak to było w przypadku tulipanów. Wszystkie jednak łączy to, że kwiat składa się z płatków zewnętrznych oraz wewnętrznych, które tworzą swego rodzaju trąbkę. Najbardziej znane narcyzy to te w kolorze żółtym.

Szafirki – kolejne kwiaty cebulkowe kwitnące wiosną, których cebulki sadzimy jesienią. Dwie spotykane przede wszystkim odmiany szafirków to fioletowa oraz biała. Należy pamiętać, że rośliny te sadzimy tylko i wyłącznie w kępach, gdyż ich wartość dekoracyjna jest wtedy optymalna.

Czosnek ozdobny – pomimo, iż nazwa tej rośliny kojarzy się większości ludziom ze śmierdzącymi ząbkami czosnku to należy również pamiętać, że jest to roślina o bardzo atrakcyjnych kwiatach. Na szczególną uwagę zasługują tutaj odmiany czosnku wysokie takie jak Gladiator. Wiosną możemy podziwiać ogromne, kwiaty umieszczone na długich sztywnych pędach.

Szachownice – bardzo oryginalne i jednocześnie mało doceniane rośliny w naszych ogrodach. W tym roku u mnie w ogrodzie miałem kilka sztuk Korony Cesarskiej i muszę powiedzieć, że byłem bardzo zadowolony z tej rośliny. Wielu znajomych przechodząc obok zwróciło na nią uwagę z zachwytem.

Hiacynty – ostatnio coraz częściej spotykane są jako kwitnące okazy w małych doniczkach na wiosnę. Charakteryzuje je bardzo dorodny kwiatostan. Wspaniałe uzupełnienie wolnych przestrzeni w ogrodach wiosennych.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź dla “Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienną?”

  1. Kiedy sadzić cebulki tulipanów i krokusów? | Kwiaty Ogrodowe napisał :

    […] sadzenia cebulek kwiatowych na tej stronie był poruszany już wielokrotnie, np. w tematach: Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienią?, Tulipany cebulki – jak […]

Zostaw odpowiedź