Korona cesarska, szachownica kwiat – opis

08.22.10

Szachownica cesarska, zwana również koroną cesarską to bardzo piękna roślina cebulkowa, którą wysadzamy jesienią. Korona cesarska kwitnie wiosną, a jej kwiaty to istne cudo w naszym ogrodzie. Na dość długim pędzie, dorastającym czasami do nawet 80cm, pojawiają się pomarańczowe lub żółte, dzwonkowate kwiaty, zebrane po około 10 sztuk. Ponad nimi, a także na samym dole rośliny, tworzą się rozety zielonych liści.

Cebulki korony cesarskiej są dość duże, dlatego wkopujemy je głęboko, nawet 20cm pod ziemią (jak głęboko sadzić cebulki kwiatowe). Czynimy to jesienią. Stanowisko powinno być słoneczne, umiarkowanie wilgotne, o próchniczej, żyznej glebie. Ze względu na swoje wymagania, może być sadzona w sąsiedztwie tulipanów. Najłatwiejsza w uprawie jest szachownica pomarańczowa, jeżeli chcemy uprawiać również inne kolory, musimy się liczyć z tym, że są bardziej podatne na różnego rodzaju choroby. W zimie możemy przykryć słomą, by roślina nie przemarzła. Co kilka lat należy wykopać cebule korony cesarskiej i oddzielić małe cebulki przybyszowe.

Na przełomie kwietnia i maja możemy spodziewać się kwitnienia tej rośliny. Ze względu na okazałe i bardzo dekoracyjne kwiaty, możemy uprawiać ją pojedynczo lub w grupach. Polecam wszystkim, którzy szukają czegoś nowego do swojego ogrodu. O szachownicy wspominałem już prz okazji wpisu „Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienną?”.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

2 Odpowiedzi dla “Korona cesarska, szachownica kwiat – opis”

 1. Andrzej napisał :

  Witam
  Jak rozmnażac rośliny ?
  Na Koronie Cesarskiej po przekwitnieciu pojawily sie w miejscu kwiatow takie jakby koszyczki z zasobnikami na nasiona.Co to jest i co mam z tym zrobic. Czy to tez mozna posadzic w ziemi?
  Prosze o porade za ktora z gory dziekuje.
  Andrzej

 2. Alusia 5 napisał :

  Witam,jestem tu nowa.Czytam o szachownicach i nikt nie pisze że trzeba je sadzić pod skosem żeby w otworze cebuli nie stała woda,bo zgnije.
  Alusia

Zostaw odpowiedź