Krokusy jesienne. Co to jest krokus jesienny?

10.11.12

Krokus jest rośliną raczej kojarzoną z wiosną, a nawet wczesną wiosną. Jednak mało kto wie, że okres kwitnienia niektórych odmian tych kwiatów przypada na miesiące jesienne. Często mylone są przez to z Zimowitami, gdyż są bardzo podobne, a kto by się spodziewał o tej porze roku właśnie krokusów. Postanowiliśmy dziś zająć się troszkę tymi kwiatami, by przybliżyć je każdemu początkującemu ogrodnikowi.

Dorastają maksymalnie do kilkunastu centymetrów wysokości. Kwiat krokusa jesiennego charakteryzuje się koroną w kolorze niebieskim lub fioletowym. W środku znajduje się słupek oraz o połowę mniej pręcików, niż u Zimowitów, czyli trzy. Liście tworzą niedużą, raczej rzadką kępkę, pojawiającą się na wiosnę i przypominającą kępkę trawy, po czym żółkną i marnieją, aż znikną całkiem.

Latem je wykopujemy, chociaż nie musimy tego robić. Warto jednak jest rozdzielić cebulki przybyszowe, z których w przyszłych latach uzyskamy nowe okazy, a oddzielone nie będą osłabiać rośliny macierzystej. Wysadzamy dopiero pod koniec lata. Głębokość jest ściśle uzależniona od wielkości cebulki krokusa jesiennego, ale nie głębiej niż 6 centymetrów. Jesienią znowu możemy cieszyć się ich obfitym kwitnieniem. Zimują w ziemi.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź