Krokusy na wiosnę – cudo w ogrodzie

04.07.10

Wracają dzisiaj do domu i jadąc bardzo ruchliwą trasą (co w Warszawie nie jest trudne), spostrzegłem na jednym ze skrzyżowań ogromną ilość przepięknie kwitnących, kolorowych krokusów. Postanowiłem, że to właśnie one zostaną zaszczycone pierwszym wpisem (nie licząc wpisu wprowadzającego) na moim ogrodniczym blogu.

Na pierwszy rzut oka przykuła mój wzrok różnorodność kolorów. Krokus występuje w odmianach białych, żółtych, fioletowych, fioletowo-niebieskich lub lilowych z prążkami. Z takimi kolorami się spotkałem, jeżeli ktoś zna więcej, proszę o komentarz na dole. Wróćmy do krokusów widzianych przez mnie. Duże kępy, nawet po kilkaset kwiatów, wspaniale wyglądały na tle nowoczesnego biurowca.

To może kilka słów o uprawie krokusów. Są to oczywiście rośliny cebulkowe, których cebulki nie osiągają dużych rozmiarów. Najwyżej kilka centymetrów średnicy. Wysadzamy je na przełomie września i października. Ważne jest, aby nie wsadzać cebulek za głęboko. 7-8 do 10 centymetrów to głębokość w zupełnie wystarczająca. Większe głębokości mogą spowodować, że rośliny albo wcale nie wyrosną, albo będą słabe (w końcu trzeba przebić się przez trochę ziemi :)). Wymagania glebowe niewysokie – zadowoli je gleba próchnicza. Ważniejsze jest stanowisko, które przeznaczymy dla naszych krokusów. Otóż trzeba pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze wybieramy miejsce słoneczne. Ciepła ziemia, nagrzana przez wiosenne słońce jest wspaniałym czynnikiem pobudzającym te kwiaty do wzrostu. Po drugie musimy zważać na gryzonie, które potrafią zainteresować się i zniszczyć cebulki krokusów. Przede wszystkim są to wiewiórki, myszy oraz nornice. Po trzecie warto z góry zaplanować sobie co w tym miejscu będzie kwitło po krokusach. Marzec i część kwietnia będą zarezerwowane, ale co dalej? I tutaj pojawia się cała gama późnowiosennych oraz letnich roślin, lubiących środowisko takie jak krokusów. Z pewnością napiszę o nich niedługo :)

I chodź jest już kwiecień, czyli ostatni miesiąc, kiedy możemy oglądać kwitnące krokusy to warto o nich pamiętać również jesienią. Wtedy to właśnie jest okres sadzenia cebulek krokusa. Poza tym, wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieją również odmiany krokusa kwitnące jesienią. Cebulki tych gatunków wysadza się trochę wcześniej. Jest to wspaniałe rozwiązanie jeżeli jeszcze przed zimą chcemy przypomnieć sobie trochę wiosny :)

Na koniec ciekawostka. Z kwiatów krokusa produkuje się bardzo cenną i jednocześnie drogą przyprawę, szafran. Wspaniały dodatek spotykany w wykwintnych potrawach.

Tagi: , , , , , , ,

Jedna odpowiedź dla “Krokusy na wiosnę – cudo w ogrodzie”

  1. Jak głęboko sadzić cebulki kwiatowe? | Kwiaty Ogrodowe napisał :

    […] dokładniej o niektórych gatunkach. Cebulki krokusów oraz przebiśniegów, jako że są najmniejsze, wsadzamy dość płytko, na głębokość około 5 […]

Zostaw odpowiedź