Malwa, Prawoślaz – opis, kwitnienie, uprawa

10.21.12

Malwa to jeden z bardziej znanych gatunków kwiatów, spotykanych w naszych ogrodach. Jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku wytwarza jedynie mało ozdobną rozetę liści, jednak w drugim roku uprawy wyrasta z niej już po kilka charakterystycznych, bardzo wysokich (nawet ponad 2,5 metra) pędów głównych. Są one ulistnione i szorstko owłosione. Mogą być rozgałęzione, ale nie jest to zasadą.

Kwiaty pojawiają się w kątkach górnych liści (po 1 lub 2 sztuki w każdym) w miesiącach od lipca do września. Mogą mieć przeróżne kolory, ale najczęściej spotykane to żółte, białe, różowe, czerwone, purpurowe, czy łososiowe, a każdy z nich w wielu odcieniach. Mogą być zarówno pojedyncze, jak i pełne.

Malwa znalazła bardzo wiele zastosowań, ale najczęściej uprawiana jest przy ścianach budynków oraz przy ogrodzeniach. Dzięki swoim rozmiarom nie tylko przepięknie wygląda, ale również oddziela nasze podwórko od przestrzeni publicznej, dając nam możliwość cieszenia się spokojem.

Do uprawy wybieramy miejsca o żyznej glebie, głęboko przekopanej. Nie może być zbyt mokra, ale w czasie suszy dostarczamy naszym malwom wodę. Nasiona wysiewamy na przełomie maja i czerwca na rozsadnik. Pod koniec lata wysadzamy w rozstawie około 30cm x 30cm. W ramach zabezpieczenia przed zimą możemy je lekko okryć, co zmniejsza prawdopodobieństwo przemarznięcia. Wiosną możemy przesadzić na inne miejsce, ale wymaga to wykopania i przeniesienia dużej bryły ziemi. Duże okazy malwy muszą mieć podparcie.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź