Mieczyki i lilie – czy wykopywać?

09.22.10

Dziś kolejna odpowiedź na pytanie zadane przez użytkownika, dotyczące wykopywanie na zimę cebulek mieczyków i lilii, ale także innych kwiatów wiosennych oraz letnich:

Czy cebulki mieczyków oraz lilii trzeba wykopywać na zimę? Jeżeli tak, to kiedy to robić? Co się stanie, jeżeli pozostawię je w ziemi na ten okres?

Cebulki mieczyków wykopujemy co roku. Robimy to w okresie, kiedy mają nadejść pierwsze przymrozki. Jeżeli tego nie zrobimy, może się okazać, że na wiosnę nie zakwitną wcale, albo zrobią to słabo. Będą osłabione przez duże mrozy, albo całkowicie przemarzną i się zepsują.

Z liliami jest trochę inaczej. Te, z reguły, wykopujemy co 2-3 lata, w październiku. Inaczej jest z lilią białą, którą sadzimy bardzo płytko i powinna być wykopywana co roku, gdyż istnieje duże ryzyko, że dosięgną ją mrozy.

Poruszając ten temat, wspomnę również o innych cebulkach kwiatów wiosennych oraz letnich. W październiku, ale jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, wykopujemy również cebule i bulwy eukomisów, Ismen, galtonii. W czasie, kiedy mają nadejść już pierwsze przymrozki, wykopujemy również dalie, begonie, pacioreczniki.

Przypominam, że jest to również okres, kiedy sadzimy wiosenne, cebulowe kwiaty ogrodowe, takie jak: tulipany, krokusy, zimujące w ziemi lilie, narcyzy, cebulice, śniedki, szafirki, czosnek ozdobny, hiacynty.

Mam nadzieję, że odpowiedź na to pytanie jest wystarczająca. Przypominam również, że każdy może zadać pytanie, poprzez formularz w zakładce „Porady ogrodnicze”.

Tagi: , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź