Oleander przycinanie oraz cięcie

09.05.10

Oleander to przepiękna roślina, spotykana w naszych domach, jednak nie każdy wie, jak go przycinać. Dziś odpowiem na jeden z listów, jakie dostaję z pytaniami dotyczącymi uprawy oraz pielęgnacji roślin. Pytanie dotyczyło właśnie oleandrów, a dokładniej, jak przycinać prawidłowo te rośliny. Jak widać na stronie poruszamy tematy nie tylko kwiatów ogrodowych, ale tych doniczkowych, domowych także.

Odpowiedź jest bardzo prosta. Sekatora przy tej roślinie używamy w następujących przypadkach. Po pierwsze kiedy roślina się nam za mocno rozrośnie. Możemy wtedy poskracać niektóre pędy. Drugim przypadkiem jest chęć uzyskania młodych okazów tej rośliny. Wtedy obcinamy pędy długości około 20cm. Trzecim przypadkiem jest chęć uzyskania lepiej rozgałęzionej rośliny. Wtedy obcinamy pędy, a w tym miejscu powinny wyrosnąć nowe. Ostatnim przypadkiem, kiedy cięcie oleandrów jest odpowiedni, jest atak choroby. Trzeba wtedy jak najszybciej pozbyć się porażonych części roślin (liści, pędów, kwiatów).

W powyższych przypadkach możemy spokojnie przycinać oleandry. Powinno się jednak unikać zbyt częstego i zbyt obfitego cięcia tych roślin.

Tagi: , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź dla “Oleander przycinanie oraz cięcie”

  1. Milo napisał :

    Przez kilka lat bałem się przycinać mojego oleandra i niestety wyrósł mi długi badyl od dołu zupełnie łysy. Przestał też mieścić się już w moim mieszkaniu (ma ponad 2,5 m wysokości) i jego czubki zaginają się pod sufitem. Zeszłej zimy jednak przy samej ziemi pojawiło się kilka młodych gałązek. Planuję drastycznie przyciąć główny pień drzewka tak, by rozkrzewiał się od dołu – tak na wysokość około 70 cm (wolę, by rósł wszerz, niż wzwyż). Nie wiem tylko czy tak można? Czy nie zmarnuje się cała roślina?

Zostaw odpowiedź