Opadanie pąków lilii

10.18.10

Dzisiejszy wpis jest poświęcony przypadłości lilii, z którą czasami możemy mieć do czynienia, a dokładniej z opadaniem pąków tych roślin. Jednocześnie będzie to odpowiedź na pytania Pana Bogusława, które brzmiało:

U znacznej części uprawianych przeze mnie lilii poopadały nierozwinięte w pełni kwiatowe pąki. Czy mógłbym poznać przyczynę tej anomalii i zapobiec temu przykremu zjawisku w następnym roku?

Opadanie pąków kwiatowych u lilii nie jest nowością. Kilkakrotnie się spotykałem z takim problemem. Związane jest to z zaburzeniem fizjologicznym lilii, a wywołane jest małą ilością światła, które dochodzi do rośliny. Są trzy sposoby zapobiegania temu zjawisku. Pierwszy to znalezienie nowego stanowiska dla naszych lilii, gdzie będzie więcej światła. Drugi to zmniejszyć zagęszczenie roślin, które mogą przysłaniać promienie słoneczne. Oraz ostatnie, lecz stosowane przy liliach uprawianych w szklarniach – doświetlanie roślin.

Jest jeszcze jedna możliwość hodowania lilii, bez ryzyka opadania pąków. Mianowicie możemy wybrać takie gatunki, które są odporne na tę przypadłość. Są to głównie lilie orientalne.

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź