Sadzenie dużych drzew

04.12.10

Jak już wcześniej pisałem, widząc w telewizji reportaż o rozwijającej się w Polsce branży ogrodniczej, wspomniane tam było sadzenie dużych drzew. Zaciekawiło mnie to bardzo i postanowiłem trochę poszperać i napisać co nieco o tym procederze.

Na początek może, po co przesadzać dorosłe drzewa?

Otóż pierwszym, najczęściej spotykanym powodem jest chęć posiadania od razu dużych, wyrośniętych drzew. Często zdarza się tak, że budując nowy dom, lub nawet kupując już pobudowany, do dyspozycji mamy bardzo duży ogród, który pragniemy zagospodarować. Małe rośliny na takiej dużej powierzchni nie zawsze wyglądają atrakcyjnie, a sadzenie młodych drzewek i czekanie na ich wyrośnięcie to proceder bardzo pracochłonny. W tym miejscu pojawiają się ekipy zajmujące się sadzeniem drzew dużych.

Oczywiście nie wszystkie gatunki możemy przesadzać. Jeżeli w swoim ogrodzie chcemy mieć np. od razu dorosłą brzozę, możemy o tym zapomnieć. To drzewo słabo wytrzymuje przeprowadzki i pojawienie się z nowym środowisku, może sprawić iż długo się nim nie pocieszymy. Dobrze przesadzają się natomiast topole, lipy wierzby, a z drzew iglastych świerki i jodły.

Mamy wybrany rodzaj drzewa, i co teraz? Teraz trzeba czekać, aż będzie odpowiednia pora na przesadzanie. W przypadku dużych drzew liściastych najlepszym momentem jest okres, kiedy drzewo nie posiada liści.

W niniejszym wpisie nie będę poświęcał miejsca na opisywanie jak wygląda przygotowanie do wykopywania drzewa, jak również sam proces wykopywania. Jeżeli jesteśmy zainteresowani nabyciem dużego drzewa i tam z pewnością nie będziemy sami się tym zajmowali, tylko wynajmiemy specjalną ekipę, która się na tym dobrze zna i posiada odpowiedni, czasami nawet specjalistyczny sprzęt. Podobnie jest z sadzeniem. Osoby zatrudnione do tej czynności z pewnością podpowiedzą, jak przygotować miejsce do sadzenia, jak je oczyścić. Jedyne czym my możemy się zając to zabiegi wspomagające proces przyjęcia się drzewa w nowym miejscu. Są to miedzy innymi: wymieszanie ziemi w miejscu sadzenia z odpowiednimi (w zależności od gatunku drzewa) nawozami organicznymi, regularne podlewanie (tutaj można również użyć hydrożelu, który pomaga zatrzymywać wodę w płytszych warstwach ziemi), a także pilnowanie, by drzewo się nie przewróciło. W celu zabezpieczenia przed upadkiem, możemy zastosować wszelkiego rodzaju podwiązania i przywiązania, które będą stabilizowały drzewo w okresie przyjmowania się.

Tagi: , , , ,

Zostaw odpowiedź