Szafirki – niebieskie i białe, wiosenne kwiaty

08.30.10

Szafirki to wiosenne kwiaty bardzo często spotykane w polskich ogrodach. Szczególnie starsi ogrodnicy doceniają wartości dekoracyjne tej rośliny, ale moda na te nieduże, fioletowo – niebieskie lub białe kwiaty ponownie powraca. Można się o tym przekonać, w czasie przechadzki po ogrodach działkowych. W wielu miejscach przy alejkach między rabatami pojawiają się okazy szafirków. Przyjrzyjmy się im lepiej.

Są to nieduże kwiaty cebulkowe, dorastające do maksymalnie 20 cm wysokości. Kwiatostany złożone z drobnych kwiatuszków, w kolorze przede wszystkim niebiesko – fioletowym lub białym. Wartość dekoracyjna szafirków uwydatniona jest przede wszystkim, gdy rosną w grupach, po 15 – 25 kwiatów.

Uprawa szafirków jest bardzo prosta. Kwiaty te nie mają specjalnych wymagań, jednak najlepiej się czują na żyznych, próchniczych glebach. Sadzimy jesienią, a na wiosnę, w miesiącach marzec – kwiecień, możemy cieszyć się kwitnieniem.

Zastosowanie szafirków to przede wszystkim skalne ogródki oraz skalniaki, a także do obsadzania ogrodowych alejek, jako roślina na obwódki.

Cebulki szafirka nadają się do pędzenia w donicach. Często też możemy spotkać je właśnie w doniczkach, sprzedawane w sklepach ogrodniczych oraz supermarketach.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź