Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat

04.07.10

Tulipan jest jednym z piękniejszych kwiatów wiosennych (o ile nie najpiękniejszy). Napisałem już o krokusach to teraz trochę o tulipanach. Tulipany również są kwiatami cebulkowymi i również cieszymy się z ich kwitnięcia wiosną. To, co jednak sprawia, że tulipan jest rośliną wyjątkową to różnorodność odmian. Wyróżniamy kilkaset, a nawet kilka tysięcy różnych pod względem barwy, kształtu, wielkości tulipanów. Występują praktycznie we wszystkich odmianach kolorystycznych, a co najlepsze – dalej powstają nowe. Jest ich na tyle dużo, że nowe odmiany nazywane są od imion sławnych ludzi. Dla przykładu mamy tulipany Maria Kaczyńska, Hillary Clinton, Elvis Presley.

Ale przejdźmy do bardziej przyziemnych rzeczy – uprawa. Jak już wspomniałem cebulki wysadzamy jesienią. Podłoże bez szczególnych wymagań, piaszczysto-gliniaste, chodź większość ludzi nawet nie zwraca na to uwagi, a kwiaty i tak dobrze dają sobie radę. Stanowisko słoneczne. Tulipan lubi wygrzewać się na słoneczku, wtedy też otwiera się najmocniej, ukazując całe swoje piękno.

Po okresie kwitnienia, który przypada na miesiące wiosenne, tulipany należy przetrzymać w ziemi do pełnego zasuszenia się liści, a następnie powinno się wykopywać cebulki. Piszę powinno się, gdyż nie wszyscy to czynią. Oczywiście można pozostawić je w ziemi, jednak należy pamiętać, że z roku na rok będą stawały się coraz słabsze i bardziej podatne na choroby.

Najpospolitsze odmiany przy minimalnym wkładzie (nie zerowym) pracy, przepięknie nam zakwitną. Wtedy też będziemy mogli je ściąć i sprawić przyjemność bliskiej osobie wręczając jej bukiet tulipanów :)

Tagi: , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź dla “Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat”

  1. Jak głęboko sadzić cebulki kwiatowe? | Kwiaty Ogrodowe napisał :

    […] około 5 cm. Cebulki tulipanów botanicznych powinny być wsadzane na głębokość 10 cm. Tulipany ogrodowe oraz narcyzy wsadzamy trochę głębiej, na głębokość około 12 cm. Hiacynty mają cebulki już […]

Zostaw odpowiedź