Tulipany – gęstość sadzenia i zmiana cech

10.05.10

Dziś kolejna odpowiedź na pytanie użytkowników:

Witam serdecznie!

Piszę z prośbą o poradę w sprawie tulipanów. Kocham te kwiaty i co roku staram się dokupić kilka nowych odmian, niestety nie mam wielkiego ogrodu i zwykle sadzę je w mniejszej odległości niż zalecane 10-15 cm tak około 5 szt w koszyczku do sadzenia cebul. Czy to za dużo? Zawsze mi pięknie kwitną, ale po ok 2 latach „chamieją” i z pięknych „rasowych” tulipanów rosną zwykłe polne. Czasem z pełnych robią się puste, a z pustych pełne…. Od czego to zależy?

Proszę o wskazówki i pozdrawiam Jola

Zmienianie się tulipanów w bardziej pospolite, inne niż były na początku, spowodowane jest tym, że wszystkie odmiany rosną obok siebie. Poszczególne odmiany mieszają się i pozostają tylko cechy najsilniejszych sztuk, czyli tych „polnych” właśnie. Przy małym powierzchniowo ogrodzie raczej trudno jest się zabezpieczyć od tego. Przy większych ogrodach zalecane jest robienie odstępów pomiędzy grupami kolejnych odmian.

Więcej o sadzeniu tulipanów można przeczytać we wpisie: tulipany cebulki – jak sadzić?

Tagi: , , , , , , , ,

Jedna odpowiedź dla “Tulipany – gęstość sadzenia i zmiana cech”

  1. slawek napisał :

    tulipany nie tylko zmieniają kształty i kolory poprzez zapylanie tracą je również poprzez powrót do stanu przed zmutowaniem genetycznym w Holandii lub gospodarczo podległemu mu państwu. Toteż oryginalnych tulipanów trzeba szukać u lokalnych sprzedawców…

Zostaw odpowiedź