Tulipany Maria Kaczyńska

04.22.10

Pisząc artykuł Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat, wspominałem o różnych nazwach gatunków tulipanów, które nadają im hodowcy. Wspomniałem o tulipanie nazwanym na cześć pierwszej damy Marii Kaczyńskiej. Wtedy nawet nie spodziewałem się, że temat tej odmiany poruszę jeszcze raz. W związku z tragedią jaka miała miejsce w Smoleńsku w kwietniu tego roku, wielu ludzi usłyszało o tym kwiecie i szukało informacji na ten temat.

Tulipan Maria Kaczyńska jest pierwszym holenderskim tulipanem nazwanym na cześć osoby wywodzącej się z Polski. Pierwszy kwiat z tego gatunku został oficjalnie zaprezentowany i odebrany 24 kwietnia 2008 roku, w ambasadzie holenderskiej w Polsce.

Tulipan Maria Kaczyńska został wyhodowany przez Jana Ligtharta, holenderskiego hodowcę tulipanów, który w swojej kolekcji ma wiele ciekawych odmian. Jest to kwiat o niezwykłej urodzie, prezentujący się bardzo dostojnie. Przemawia przez niego piękno oraz jednocześnie ukryta skromność, jak na damę przystało. Sam kwiat jest koloru kremowego. Okres kwitnienia jest bardzo długi, bo tulipan ten może cieszyć nas swoimi kwiatami nawet przez kilka tygodni, a rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja. Jest dość wysoką odmianą, gdyż dorasta nawet do pół metra wysokości.

Odmiana ta jest podobno bardzo odporna na wszelkiego rodzaju choroby, a także na warunki pogodowe. Termin sadzenia cebulek tulipanów Maria Kaczyńska przypada, tak jak jest to przy wszystkich tulipanach, na przełom września i października.

Tagi: , , , , ,

2 Odpowiedzi dla “Tulipany Maria Kaczyńska”

  1. Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat | Kwiaty Ogrodowe napisał :

    […] Jest ich na tyle dużo, że nowe odmiany nazywane są od imion sławnych ludzi. Dla przykładu mamy tulipany Maria Kaczyńska, Hillary Clinton, Elvis […]

  2. Jakie cebulki kwiatowe sadzimy jesienną? | Kwiaty Ogrodowe napisał :

    […] Wspominałem już o tej roślinie przy okazji artykułów: „Ciekawe odmiany tulipanów”, „Tulipany Maria Kaczyńska”, „Tulipan – przepiękny, wiosenny kwiat”. Jest to jedna z najpiękniejszych roślin […]

Zostaw odpowiedź