Uprawa roślin cebulkowych w donicach

08.15.10

Prawie każdy ogrodnik, który ma w swoim ogrodzie kwiaty, ma również w swojej kolekcji rośliny, które wyrastają z cebulek. Jednak nie wszyscy wiedzą, że rośliny te można również uprawiać w pojemnikach. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać bardzo ciekawe i niezwykle ozdobne kompozycje. Poza tym nie musimy roślin trzymać na grządce. Możemy pojemnik z takimi kwiatami wstawić praktycznie w dowolne miejsce w naszym ogrodzie, na balkonie lub tarasie.

Jeżeli chodzi o dobór pojemnika do sadzenie mamy tutaj praktycznie pełną dowolność. Oczywiście musimy pamiętać, że nie może on być za mały. Optymalna wysokość to około 30cm. Dobór cebulek jest dowolny. I tutaj mamy dwie opcje do wyboru: albo wybierzemy jeden gatunek, albo wybierzemy kilka i jeszcze bardziej uatrakcyjnimy naszą kompozycję. Ponadto możemy zasadzić kilka gatunków kwitnących po sobie, aby uzyskać efekt na dłuższy czas.

Cebulki różnych gatunków w pojemniku sadzimy warstwowo. Na samym dnie donicy umieszczamy około 4cm grubego żwiru. Na to wysypujemy 5cm ziemi i układamy cebulki, które potrzebują sadzenia głębszego, np. narcyzy, na to wysypujemy kolejną warstwę ziemi. Drugą warstwę cebulek mogą stanowić tulipany lub hiacynty, trzecią natomiast krokusy lub szafirki, które potrzebują sadzenie na tylko 3-4cm.

Na zimę taki pojemnik z cebulkami musimy oczywiście odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej jest to zrobić wkopując go w ziemię i przykryć jedliną, lub umieścić w drugim, większym pojemniku z warstwą izolacyjną (liście, styropian, kora), całość również przykrywamy jedliną.

Tagi: , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź