Żeniszek, Ageratum meksykańskie – opis, kwitnienie

10.13.12

Żeniszek, rzadziej znany pod nazwą Ageratum meksykańskie, jest jednoroczną rośliną, która przywędrowała do nas aż z Ameryki. Może dorastać nawet do ponad pół metra wysokości, w zależności od odmiany (niektóre mają tylko 10 – 20cm). Wzniesione pędy są delikatnie owłosione i nadają roślinie kulisty lub trochę spłaszczony pokrój. Pojawiają się na niej liście, o kształcie lekko jajowatym, sercowatym, również owłosione. Na samej górze pędów w tak zwanych baldachogronach, zebrane są koszyczki kwiatowe, złożone z rurkowatych, małych kwiatków. Żeniszek najczęściej spotykany jest niebieski, jednak można również natknąć się na odmiany różowe lub białe.

Pora kwitnienia Ageratum meksykańskiego jest uzależniona od sposobu uprawy. Rośliny wysiewane bezpośrednio do gleby cieszą oko swoimi kwiatami dopiero od połowy czerwca, natomiast te z sadzonek, kolorów nabierają jeszcze wiosną. Kwiaty Żeniszka nie znikają, aż do pierwszych jesiennych przymrozków, bardzo licznie zdobiąc roślinę.

Żeniszek ma bardzo dużo zastosowań. Oprócz tych najbardziej znanych, czyli na rabaty kwiatowe, albo na obwódki, czy balkony, możemy je również stosować na groby, a odmiany wyższe jako wspaniały dodatek do kompozycji bukietowych.

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź