Żeniszek – uprawa i pielęgnacja

10.21.12

Żeniszek, znany również jako Ageratum meksykańskie, na łamach naszej strony gościł już dawno, we wpisie „Żeniszek, Ageratum meksykańskie – opis, kwitnienia”. Nie poruszaliśmy jednak wtedy tak ważnych kwestii jak uprawa oraz pielęgnacja tej rośliny, o czym chcielibyśmy wspomnieć dzisiaj. Nie jest to raczej roślina, która może przysporzyć nam dużo kłopotu, niemniej jednak do kilku wskazówek należy się bezwzględnie zastosować.

Przede wszystkim wymagania co do gleby oraz stanowiska. Żeniszek bardzo dobrze się czuje na glebach żyznych, lekkich i przepuszczalnych. Raczej wybieramy miejsca słoneczne, gdyż w cieniu bardzo marnie się sprawuje. Ważnym elementem, o którym należy koniecznie wspomnieć jest temperatura. Żeniszek jest wrażliwy na jej duże spadki, dlatego nie możemy zabrać się za wysadzanie zbyt wcześnie, lecz dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków.

Rozmnażanie może odbywać się na dwa sposoby. Po pierwsze z nasion, które wysiewamy do pojemników w szklarniach o temperaturze około 18 – 20 stopni. Po wzejściu małe roślinki należy przepikować co 3 – 4 centymetry, a po około 20 dniach sadzimy do inspektu lub w pojemnikach. W czasie rozmnażania utrzymujemy umiarkowaną wilgotność gleby.

Rozmnażanie poprzez sadzonki jest dużo bardziej czasochłonne oraz pracochłonne, zatem nie będziemy rozwodzić się na ten temat. Tym bardziej, iż cena paczki nasion Żeniszka to koszt rzędu dwóch – trzech złotych.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź